Neka istraživanja govore da je 80% žena te 30% muškaraca nezadovoljno svojim izgledom. Živimo u društvu usmjerenom na nedostake i obasuti smo slikama savršenih lica i tijela. Kako u tim okolnostima odgojiti djecu koja vole svoje tijelo?
Koliko puta ste se u razgovoru spotakli na temu nesavršenosti svog tijela koju biste voljeli promijeniti? Prema nekim podacima čak 80% žena i svaki treći muškarac nezadovoljni su svojim izgledom. U društvu usmjerenom na nedostatke, u kojem smo više nego ikada obasipani slikama savršenih lica i tijela kroz medije i društvene mreže, jesmo li u mogućnosti odgojiti djecu koja će zaista voljeti svoje tijelo?
Ideali ljepote nisu ništa novo
Društvene definicije ljepote prisutne su otkako je svijeta i vijeka. Doživjele su brojne promjene kroz povijest, a često nas može iznenaditi i način na koji je ljepota percipirana u drugim kulturama. Tako se u zemljama poput Japana cijeni svijetla put, na Novom Zelandu privlačnima se smatraju žene koje tetoviraju usne i bradu, dok u Mauritaniji za ljepotu žene potrebna punija figura. „Propisani“ ideali ljepote nisu rezervirane samo za žene. Primjerice, 19. stoljeću od muškaraca na visokom društvenom položaju očekivalo se da budu puniji, kako bi jasno pokazali da ne moraju brinuti o hrani niti obavljati fizičke poslove. Taj će ideal uskoro zamijeniti „visoki, taman i naočit“ muškarac širokih ramena poput Clarka Gablea, za kojim su uzdisale naše majke i bake.
Zašto je važno da razgovaramo s djecom o idealima ljepote?
Suočavanje s društvenim očekivanjima o izgledu tijela dio je odrastanja i života s kojim su se suočile mnoge, ako ne i sve generacije do danas. Zašto im onda posvećujemo pažnju i zašto ćemo vas pokušati potaknuti da o njima razgovarate sa svojom djecom?
- Ideali ljepote svuda/svugdje su oko nas. Zbog isprepletenosti online i offline stvarnosti djeca i mladi danas su od rane dobi putem društvenih mreža izloženi idejama o tome što je privlačno mnogo ranije, mnogo intenzivnije od ranijih generacija i mnogo prije nego što su na to spremni.
- Djeca su osjetljivija na utjecaj ideala ljepote od odraslih. Djeca tek grade sliku o sebi, a što su bliže adolescenciji postaje im sve važnije prihvaćanje vršnjaka i način na koji ih drugi doživljavaju. Posebno su ranjive djevojčice, koje na pragu adolescencije zbog promjena s kojima se suočavaju često doživljavaju pad samopouzdanja.
- Ideali ljepote imaju svoju cijenu. Od trovanja među Francuskinjama u 18. stoljeću koje su koristile šminku s olovom i živom da bi imale što svjetliju put pa sve do niskog samopouzdanja, anksioznosti, depresivnosti ili poremećaja prehrane koji prijete mladima danas, ideali ljepote oduvijek su dolazili s cijenom.
Kako djecu učiti da vole svoje tijelo?
Tijelo je najvrijedniji instrument koji će nam u životu povjeren. Ono nas vodi na nova mjesta i omogućuje nam da radimo, stvaramo i grlimo. Dok je ono zdravo i mlado, skloni smo uzimati ga zdravo za gotovo i pokušavati promijeniti. Da bi smo ga naučili prihvatiti i voljeti često je potrebno određeno vrijeme.
Potpuno prihvaćanje svog tijela, njegovih ploha i krivina, otvara prostor da ga volimo onakvog kako jest i da o njemu brinemo, ne na način da ga pokušavamo promijeniti, nego da mu damo ono što mu je potrebno da bi ostalo zdravo i dopustilo nam da se u njemu dobro osjećamo. To naravno ne znači da stavljamo na crnu listu male radosti poput rituala ljepote ili izražavanja kroz stil odijevanja, ali znači da ćemo ih shvatiti upravo tako – kao male radosti, nešto što nas može usrećiti u određenom trenutku, ali bez čega smo i dalje lijepi i vrijedni.
- Počnite rano. Prve ideje o svom tijelu djeca počinju graditi već od treće godine, a do polaska u školu kod djece se već može pojaviti zaokupljenost percipiranim nesavršenostima na tijelu, posebno kod djevojčica. Njegujte odnos u kojem će se dijete osjećati slobodno podijeliti s vama svoje nesigurnosti ili zabrinutost.
- Budite dobar primjer. Osvijestite vlastiti odnos s tijelom i način na koji o njemu komunicirate pred djetetom. Prihvaćanje vlastitog tijela koje djeci pokazujemo primjerom, ostavlja snažnije tragove od naših savjeta. Njegujte odnos u kojem će se dijete osjećati slobodno podijeliti s vama svoje nesigurnosti ili zabrinutost.
- Usmjerite se na zdravlje, a ne težinu. Potičite zdrave navike kojih će se pridržavati svi članovi obitelji, naglašavajući zdravlje i osjećaj dobrobiti, a ne tjelesnu težinu.
- Ostanite uključeni. Budite uključeni u online život svog djeteta i upoznati s načinom na koji tamo provodi vrijeme. Pokažite iskreni interes za ono što ga zanima i osobe koje prati.
- Razvijajte dječju kritičnost. Pomozite djetetu razviti razumijevanje da je savršenstvo koje im je prezentirano putem društvenih mreža i medija zapravo daleko od istine. Istražite zajedno načine na koji se ideal ljepote razvijao kroz povijest ili načine na koje se iskrivljuje stvarna slika na društvenim mrežama.
- Izbjegavajte negativno komentiranje izgleda. Čak i kada se radi o šali koja će istaknuti neki dio djetetovog izgleda ili su negativni komentari usmjereni na nekog drugog, oni mogu dovesti do djetetove nesigurnosti.
- Budite otvoreni prema različitim tipovima tijela. Da bi potaknuli nekoga da zavoli svoje tijelo, nerijetko ga u najboljoj namjeri znamo uspoređivati s drugima, primjerice, kada kažemo da muškarci više vole žene s oblinama. Time zapravo opet šaljemo istu poruku od koje želimo pobjeći – da postoji jedan idealni tip tijela.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.