Postizanje samokontrole ili samoregulacije nije nimalo lagan ni jednostavan zadatak. Zato i govorimo o malim, a ne velikim koracima.
Kako je kod susjeda uvijek trava zelenija, tako je i lakše drugom reći onu poznatu “daj se smiri”, nego li energiju usmjeriti u samoregulaciju. Umjesto rada na sebi, često su se znale nametnuti poznate aktivnosti guranja pod tepih, potvrdnog kimanja na ono s čim se slažeš i ne slažeš, bespogovornog slušanja autoriteta, jer je to autoritet.
Samokontrola kreće od nas samih i osobne odgovornosti da nam bude bolje
To su bila vremena naših baka i djedova, a sada se populariziranjem psihologije sve više govori o važnosti kontrole ponašanja i postupaka kako bismo izbjegli nepoželjna ponašanja, a ostvarili poželjna. Želim li biti fit za ljeto, moram se naučiti kontrolirati i ne pojesti cijelu kutiju keksa u 21 sat navečer. Do uštede na računu mogu doći samo ako kontroliram potrošnju na svom računu. Primjera je puno, a ono još važnije je prihvaćanje da samokontrola podrazumijeva akciju koja kreće od nas samih i osobne odgovornosti da nam bude bolje, nego li je bilo jučer.
Ako u jednadžbu dodamo i ulogu roditelja i utjecaja na djecu, onda govorimo o jednom aktivnom i predanom pozivu na rad na sebi kako bi bio/bila bolji otac ili majka. Kad se naučim izregulirati neću imati česte negativne ispade prema djetetu i primjerom ću dijete učiti samokontroli što će mu pomoći u lakšem i boljem svakodnevnom funkcioniranju. Kontrola sebe i svojih reakcija dolazi motivacijom, učenjem i iskustvom, jednom riječju - odlukom, a donosi veću kvalitetu životom, bolje zadovoljstvo samim sobom, povećanje samopouzdanja i produktivnosti, bolje fizičko i mentalno zdravlje, kao i brojne druge pozitivne učinke.
Što je samokontrola?
Vještina upravljanja i prilagođavanja svojim emocijama, impulsima i reakcijama u svrhu ostvarivanja zadanih ciljeva i ishoda za sebe, a izbjegavanja neželjenih ponašanja. Puno je utakmica potrebno istrčati kako bismo naučili raditi na samokontroli. Kontrola uključuje motivaciju za promjenom, kreiranje i rad na ostvarenju ciljeva, regulaciju stresa, odgodu trenutnog zadovoljstva i samoopažanje.
Što želimo regulirati?
Svaka osoba ima neke svoje prioritete, ovisno o prethodnim iskustvima i temeljima samoregulacije. Nekome je važnija kontrola emocija, jer kao dijete ili adolescent nije bio u mogućnosti slobodno izražavati svoje emocije. Naučiti kako pokazati ljutnju, proživjeti bijes, podijeliti sreću. Drugima je bitno raditi na kontroli ponašanja u specifičnim situacijama bilo da je riječ o praćenju dnevne rutine i organizaciji života, primjeni asertivne komunikacije ili uvođenju zdravih navika u život.
Očekivanje roditelja da se primjerice malo dijete bez prethodnog rada i učenja samo smiri i da se zna samoregulirati je nerealna i jednako neostvariva kao da očekujemo od tromjesečne bebe da piše.
Djeci je potreban ispravan model (bliska osoba, roditelj) od kojeg će usvajati zdrave i kvalitetne načine regulacije. Loptica se često prebacuje s roditelja na dijete, ali roditelj je uvijek odgovoran za (ne)reguliranje emocija djeteta.
Kako postići samokontrolu?
- Bez motivacije za promjenom u svakom smislu rada na sebi, nije moguće doći do željenih rezultata, pa tako posebno nije moguće kada je u pitanju samokontrola. Lakše nam je činiti nešto kada znamo zašto to činimo i koja je svrha svega toga.
- Postavljanje ciljeva koji su realni i ostvarivi optimalno koristimo resurse samoregulacije, jer poput baterije, i ono ima određeni vijek trajanja. Mi smo ti koji biramo što (ne)ćemo regulirati. Logično je da nam neke aktivnosti uzimaju više energije od drugih. Primjerice, ako želimo napisati nekoliko izvješća u danu, nećemo imati dovoljan kapacitet i za pisanje članka. Također priuštit ćemo si slatko da se nagradimo za rad. Tada je cilj pisanja izvješća i uspjeha u projektu važniji od cilja da smanjimo konzumaciju slatkog. Postizanjem uspjeha u reguliranju jednog ponašanja možemo samoregulirati i druge stvari. Konkretno u primjeru bi bilo da se umjesto slatkog jedu orašasti plodovi.
- Odgađanje trenutnog zadovoljstva umijeće je žrtvovanja za “viši” cilj. Stresne situacije u životu, kasni noćni sati, izloženost objektu od kojeg bi trebali biti samoregulirani dio su izazovnih trenutaka u životu svake osobe koja bi htjela postići kontrolu nad samim sobom. Kada uspijem odolijevati svakakvim delicijama za cilj boljeg zdravstvenog stanja onda je moja samokontrola na dobrom putu - raste i postaje sve bolja i bolja svakodnevnom primjenom i vježbom.
- Briga o balansu. Staviti sebe u poziciju da je impuls za primjenom i korištenjem nečega veći od naše vještine za odupiranjem, loše je za izgradnju samokontrole. Zbog toga je važan balans između npr. moje želje za konzumacijom slatkog, da ona nije prejaka u odnosu na moju vještinu odupiranja slatkišima. Balans se odnosi i na brigu o sebi i svom zdravlju da se ne iscrpljujemo preko granica jer onda nedostaje energije za većinu stvari koje bismo možda željeli promijeniti.
- Tehnike opuštanja (od usredotočene svjesnosti, progresivne mišićne relaksacije do vježbi dubokog disanja) utječu na smirivanje organizma i fizičkih simptoma stresa i emocionalne pobuđenosti (pozitivne i negativne). Očituju se u manjem broju neprimjerenih ispada u okruženju osoba koje su primjenjivale vježbe disanja kao i u većoj energiji. Preporuka je s djecom primjenjivati različite tehnike opuštanja na zanimljiv i kreativan način.
- Voditi dnevnik emocija (samoopažanje). U svakom situaciji koja nam je “okidač” i uznemiri nas imamo priliku spoznati sebe i suočiti se dublje sa samim sobom. Bilježite što vam je bio “okidač”, koje fizičke senzacije osjećate u svom tijelu, kako ste se osjećali u tom trenutku, koje su vam misli prolazile glavom. Kontinuiranim praćenjem brzo ćete vidjeti koje se to situacije stalno javljanju i možete poduzeti druge korake do rješenja problema.
Pozitivni ishodi samokontrole
Zašto želimo sebe regulirati? Za bolje sutra, lakše i jednostavnije funkcioniranje, sretniju i ispunjenu verziju sebe. Želimo biti mirni i sigurni da smo napravili sve da nama i drugima bude bolje s nama.
Pozitivni učinci primjene samokontrole | ||||
Emocionalna inteligencija |
Zadovoljstvo životom |
Ostvarivanje ciljeva |
Otpornost na stres |
Zdravlje (fizičko i mentalno) |
Pospješuje se zbog velike usmjerenosti na rad s emocijama. Osobe imaju bolju sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i kontrole emocionalnih reakcija i stanja. |
Veća zahvalnost i radost života dolazi od svijesti da imam uspostavljenu kontrolu nad onim na što mogu utjecati - nad sobom. |
Uz kontrolu lakše ostajemo u fokusu na zadane ciljeve i više ustrajemo u ostvarenju istih. |
Regulacijom emocija i ponašanja postajemo sami sebi glavni saveznik u borbi protiv stresa. |
Lakše se odupiremo podražajima iz okoline i zadržavamo svoje neke obrasce ponašanja i standarde. |
Kako postići samokontroli i koji su Vam izazovi na tom putu, možete dodatno prokomentirati i sa stručnom suradnicom platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinjom Tijanom Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.