Svatko od nas poznaje barem jednu tešku osobu bilo u privatnom, bilo u poslovnom životu. Takve osobe nerijetko su izazovne za svakoga od nas jer izazivaju negativne emocije, zahtijevaju dodatnu pažnju, empatiju i strpljenje u interakciji s njima. Neke od karakteristika osoba teških osobnosti su: agresivnost ili pasivna agresija, manipulacija, narcisoidnost, pasivnost, negativnost, kritičnost, zatvorenost ili nepristupačnost. Ovo su samo neki primjeri, a svaka osoba može imati svoj jedinstveni način kako se manifestira kao teška u interakciji s drugima.
Iako se ponekad čini nevjerojatno izaći na kraj s njima, itekako postoje načini na koje možemo pronaći zajednički jezik s njima i sačuvati hladnu glavu. Interakcija s teškim osobnostima može biti emotivno iscrpljujuća, ali u isto vrijeme i prilika za osobni rast i razvoj vještina komunikacije.
Teške osobe u privatnom životu
Možemo biti u različitim odnosima s osobama teških osobnosti u privatnom životu: od obiteljskih veza, svojte, preko prijateljstava i poznanstava te sami odnos uvelike definira način naše komunikacije i učestalost viđenja. U nekim slučajevima imamo više prilika za reduciranje broja interakcija, ali u drugima nemamo tu mogućnost te smo suočeni s potrebom za pronalaskom najboljeg rješenja za očuvanje svog zdravlja te pronalaskom zajedničkog jezika.
Kako bismo što uspješnije kontrolirali vlastite emocije, važno je osvijestiti da se svaka teška osobnost formirala upravo na taj način koji je bio adaptivan za njezin život. Imajmo na umu da su osobe teških osobnosti nerijetko prošle negativna iskustva i traume koji su doprinijeli razvoju kompenzacijskih strategija koje djeluju zaštitno na pojam o samima sebi.
Konkretni savjeti za uspješno nošenje s teškim osobama u privatnom životu
- Nastojte razumjeti osobu - svatko od nas nosi svoje terete i iskustva koja su oblikovala našu osobnost i ponašanje, a gledanje iz te perspektive vam itekako može pomoći u razvijanju odnosa suosjećanja prema toj osobi te prihvaćanja nje same.
- Ostanite smireni – u situacijama u kojima ponašanje osoba izaziva negativne emocije u vama, duboko udahnite, uzmite si trenutak i pokušajte ostati pribrani, vaša reaktivnost može samo pogoršati situaciju.
- Postavite granice - jasno se izrazite i budite dosljedni u slijeđenju tih pravila, nemojte dopuštati da vas drugi manipuliraju. To može uključivati vrijeme provedeno s osobom, način provođenja vremena, način komunikacije i slično.
- Orijentirajte se na rješenja - umjesto fokusiranja na probleme u odnosu, budite konkretni u iznošenju prijedloga rješenja problema i kompromisa te tražite isto od druge osobe.
- Vodite računa o vlastitom emocionalnom zdravlju - redovito se uključujte u aktivnosti koje vas opuštaju i reduciraju stres, kao što su vježbanje, meditacija, molitva, zapisivanje emocija i misli koje vas muče ili angažirajući hobi.
- Potražite podršku - ponekad nam najviše treba netko da nas sasluša - prijatelj, partner, član obitelji, čak i samo ventiliranje ima pozitivan efekt. Ako ne vrijedi ništa od navedenog, a osjećate da vam je narušeno zadovoljstvo životom i opća dobrobit, porazgovarajte sa stručnjakom.
Teške osobe u profesionalnom životu
Za razliku od teških osoba u privatnom životu u kojem se u većoj mjeri oslanjamo na razumijevanje osobe i suosjećanje te nastojanje izgradnje boljeg odnosa s obzirom na samu prirodu veza s osobama, u ovom slučaju trebamo naglasiti da reakcije i ponašanje pojedinaca koji vam otežavaju suradnju su često rezultat stresa posla te različitim poslovnim ciljevima, stoga trebamo to imati na umu i prvenstveno ne uzimati situacije osobno.
Kako se nositi s teškim osobama u profesionalnom životu
- Ostanite profesionalni: izbjegavajte osobne sukobe te se usmjeravajte na poslovne zadatke i suradnju unatoč teškim situacijama.
- Postavite granice: Budite jasni u vezi s vašim granicama i nemojte dopustiti da vas teški kolega manipulira ili prelazi te granice. Primjerice, jasno izrazite što je unutar vaše domene, a što nije, koji je rok razuman, a koji je neizvediv, ograničite provedeno vrijeme s osobom ako vas povećano iscrpljuje i smanjuje produktivnost.
- Komunicirajte jasno i konstruktivno: Izražavajte svoje misli, osjećaje i potrebe na jasan i konstruktivan način. Koristite "ja" poruke i fokusirajte se na rješavanje problema umjesto optuživanja.
- Aktivno slušajte: Pokažite interes za mišljenja i perspektive teškog kolege kako biste olakšali međusobno razumijevanje i pokazali da ste otvoreni za suradnju.
- Pokušajte pronaći zajednički jezik: Razmislite o načinima kako uspostaviti pozitivan odnos s teškim kolegom. Ponekad pronalaženje zajedničkih interesa ili ciljeva može olakšati suradnju.
- Nemojte uzimati stvari osobno: Shvatite da ponašanje teškog kolege može biti posljedica njegovih osobnih problema ili frustracija na poslu. Također, osoba možda ima poslovne ciljeve suprotne vašima što ne znači da je protiv vas samih, nego mu se vi nalazite na putu ka ostvarenju željenog.
- Budite strpljivi: Promjene u odnosima i suradnji često zahtijevaju dulje vrijeme. Budite strpljivi i dosljedni u primjeni pozitivnih pristupa komunikaciji s teškim kolegama.
- Tražite podršku: Ako se osjećate preplavljeni ili nesigurni u interakciji s teškim kolegom, potražite podršku od nadređenih ili kolega koji su u poziciji da vam pruže savjet ili pomoć.
Kontrolirajte emocije
Općenito gledajući, kada se susretnemo s teškom osobom, ključno je ostati smiren i kontrolirati svoje reakcije. Aktivno slušanje, postavljanje otvorenih pitanja i pokazivanje interesa za samu osobu mogu pomoći u izgradnji povjerenja i olakšati komunikaciju.
Također, važno je postaviti granice i čuvati svoje emocionalno zdravlje. Nije uvijek moguće promijeniti ponašanje teške osobe, ali svakako možemo kontrolirati način na koji reagiramo na njihove postupke.
U konačnici, susret s teškim osobama može nas naučiti strpljenju, empatiji i boljem razumijevanju kompleksnosti ljudskih interakcija. To može biti prilika za osobni rast i razvoj vještina koje nam mogu koristiti u svim područjima života.
Ukoliko ste imali slične susrete i želite razgovarati o tome, možete se obratiti stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.