Sretan i zadovoljan život utemeljen je na poštivanju osobnih vrijednosti. Znate li koje su vaše? Ako ne osvijestimo svoje vrijednosti i vrline koje se uz njih vežu, kako ćemo procijeniti vodimo li naš život u skladu s onime što nas određuje kao osobu? U članku savjetujemo kako osvijestiti svoje vrijednosti.
Svakodnevne obaveze koje život stavlja pred nas ali i naša obitelji i kultura u kojoj smo odrasli vode nas iz dana u dan bez da se ikada moramo zapitati što je to što nas zaista motivira, što vodi naše odluke i što nas određuje kao osobu.
Ipak, prolazeći kroz život bez da se sami dobro ne upoznamo nalik je na plovidbu bez karte i kormilara. Prepušteni smo vremenu i strujama i teško ćemo se oduprijeti poteškoćama, ostvariti svoje ciljeve i ispuniti svoje potencijale. Uz to, ako ne osvijestimo svoje vrijednosti i vrline koje se uz njih vežu, kako ćemo procijeniti vodimo li naš život u skladu s onime što nas određuje kao osobu, te hoćemo li biti sretni i zadovoljni sa životom koji smo živjeli?
Što su to vrijednosti?
Vrijednosti su, ukratko, naša uvjerenja o tome što u životu smatramo važnim, što želimo raditi i kakvom osobom želimo biti. One nam govore gdje trebamo usmjeriti svoje snage i energiju, a temeljne vrijednosti poput suosjećanja i poštenja odrednice su i našeg moralnog karaktera i savjesti. Razlika vrijednosti i ciljeva u životu je ta što se vrijednosti nikada ne mogu završiti, već se kontinuirano realiziraju i manifestiraju kroz ono što radimo. One su odrednice našeg života, a ne konkretan rezultat. Primjerice, osobi čija je vrijednost kreativnost, ta vrijednost ne izblijedi jednom kada završi pjesmu i sliku ili napiše knjigu.
Danas možemo pronaći bezbrojne klasifikacije i popise vrijednosti, a jedan od moguće najpopularnijih proizlazi iz Schwartzove teorije univerzalnih tipova vrijednosti. Ona obuhvaća ukupno 56 vrijednosti raspoređenih u 10 tipova:
Vrijednosti nezavisnosti–npr. sloboda, kreativnost, samostalnost,
Poticajne vrijednosti - npr. uzbudljiv i raznovrstan život, odvažnost
Hedonističke vrijednosti -npr. vlastito zadovoljstvo, uživanje u životu
Vrijednosti dostignuća– npr. samopoštovanje, ambicioznost, inteligencija
Vrijednosti moći – npr. društvena moć, društveni ugled, bogatstvo
Vrijednosti sigurnosti – npr. osjećaj pripadnosti, zdravlje, čistoća
Vrijednosti konformizma - npr., pristojnost, samodisciplina, poslušnost
Tradicijske vrijednosti– npr. umjerenost, poniznost, pobožnost
Vrijednosti dobrohotnosti –npr. odanost, iskrenost, spremnost na opraštanje
Vrijednosti univerzalizma– npr. jednakost, društvena pravda, tolerancija
Kako spoznati vlastite vrijednosti?
Postoji mnogo načina da spoznamo svoje vrijednosti, od najjednostavnijeg da sjednemo i zapišemo sve što nam je u životu važno do toga da razmislimo po čemu bismo htjeli da nas pamte nakon što nas više nema. Možemo se i prisjetiti osoba kojima se divimo i koje cijenimo i zapisati koje su to njihove vrline i karakteristike koje cijenimo. Sve to nas može dovesti bliže upoznavanju samoga sebe. Uz to, možemo koristiti i jedan od mnogih popisa vrijednosti i potruditi se poredati po važnosti sve vrijednosti koje se navode kako bismo uvidjeli i svoje prioritete. Možete i poslušati podcast usmjeren na vrijednosti u kojemu i sami možete sudjelovati u vježbi potrage za vlastitim vrijednostima. U svakom slučaju izrazito je važno definirati i po mogućnosti zapisati vlastite vrijednosti jer nam to daje nešto čemu se možemo vratiti idući puta kad ćemo biti u izazovnoj situaciji. Poznavanje vrijednosti nam omogućuje i da pratimo vlastiti rast i razvoj. Nakon što smo definirali vlastite vrijednosti možemo bilježiti svoj tjedni napredak i uspoređivati važnost pojedinih vrijednosti s vremenom koje smo zaista proveli živeći u skladu s tim vrijednostima.
Kada nam vrijednosti pomažu?
Poznavanje naših vrijednosti pomaže nam u trenutcima krize, iskušenja ili neodlučnosti. S jasno definiranim vrijednostima lakše donosimo odluke koje su skladu s našim očekivanjima od života, a tako donesene odluke će pozitivno utjecati na naš život u budućnosti. I ovo nisu samo floskule. Istraživanja dosljedno pokazuju da osobe koje osvijeste svoje vrijednosti prije stresnog događaja doživljavaju manje stresa. Osvješćivanje naših vrijednosti prije rješavanja zadataka pomaže nam da budemo uspješniji. Isto tako, razmišljanje o našim vrijednostima pomaže nam da usvojimo zdrave navike, donesemo bolje poslovne odluke i da ustrajemo u stvarima koje smo započeli. Ako osvijestimo zbog čega, a ne samo kako, želimo nešto učiniti pomoći ćemo si da budemo ustrajni u ostvarivanju tog cilja.
Za dodatna pitanja o ovoj temi, slobodno se javite stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.