Pozornost koja se dobiva korištenjem društvenih mreža bilo koje vrste može izravno izmjeriti naš društveni uspjeh (ili neuspjeh), omogućavanjem jednostavnih mjera poput broja ‘lajkova’, sljedbenika i pregleda. Uzimajući u obzir ovisničku prirodu te neposredne povratne informacije, tvrtke u pozadini društvenih mreža mogu kapitalizirati taj fenomen na način da maksimalno angažiraju korisnike
Vjerojatno ste u posljednje vrijeme u medijima čuli za aplikaciju TikTok koja je naglo postala popularna među mladima. Mediji spominju probleme oko sigurnosti navedene aplikacije, privatnosti korisnika i mogućih povreda podataka. Vijest o mogućoj zabrani Tiktoka prema napisima u medijima navodno je uznemirila milijune tinejdžera korisnika aplikacije u cijelom svijetu.
TikTok je mobilna aplikacija koja služi za međusobnu interakciju, gledanje, snimanje uređivanje i dijeljenje videa u formatu od 15 do 60 sekundi. Videi se kreiraju korištenjem alata poput arhive s glazbenim isječcima zatim zvukovima i filterima, mogućnošću reagiranja na druge videe te objavljivanjem dueta s drugim korisnikom. Specifično je za tu aplikaciju da je izrazito popularna među korisnicima mlađe dobi pri čemu je šezdeset posto korisnika ženskog spola. Štoviše, četrdeset posto korisnika je u dobi između 16 i 24 godine a osamdeset posto korisnika je u dobi ispod 34 godine.
Problem postavki i sadržaja
Ono što izaziva zabrinutost kod roditelja, osim sigurnonosnih postavki jest i pitanje sadržaja same aplikacije i koliko je potencijalno štetan za mlade korisnike. Kao roditelj možete se pitati što vaše dijete objavljuje te tko gleda objave. Isto tako, neki se pitaju jesu li djeca izložena seksualiziranim fotografijama ili temama za odrasle na videima ili kako povratne informacije o sadržaju mogu djelovati na samopoštovanje djeteta. Sve su to opravdane brige koje se mogu istražiti s vašim djetetom, posebno ako su već osjetljiva na socijalno odbacivanje, skloni društvenom uspoređivanju ili su već bili žrtva vršnjačkog zlostavljanja.
Prema Firth i sur. (2019) pozornost koja se dobiva korištenjem društvenih mreža bilo koje vrste može izravno izmjeriti naš društveni uspjeh (ili neuspjeh), omogućavanjem jednostavnih mjera poput broja ‘lajkova’, sljedbenika i pregleda. Uzimajući u obzir ovisničku prirodu te neposredne povratne informacije, tvrtke u pozadini društvenih mreža mogu kapitalizirati taj fenomen na način da maksimalno angažiraju korisnike. Sve je više dokaza da oslanjanje na on-line povratnu informaciju kod mladih može imati štetan utjecaj na osjećaj samopoštovanja. No, važno je napomenuti da znanstvena istraživanja o odnosu određenih društvenih mreža na mentalno zdravlje ne nalaze da određene aplikacije same po sebi uzrokuju probleme s mentalnim zdravljem. Ključno pitanje odnosi se na to na koji način dijete koristi aplikaciju, a ne nužno na to koristi li je uopće. Zašto neko dijete želi provoditi sate gledajući videe na TikToku? Koje su namjere adolescenata pri korištenju spomenute aplikacije? Mogu li određene namjere i stavovi pri korištenju biti korisniji od drugih?
Kako postaviti aplikaciju za sigurno korištenje?
Psihologinja Laura Choate predlaže smjernice za roditelje koji žele istražiti namjeru u pozadini objavljivanja i pregledavanja videa te kako pojačati sigurnost i dobrobit djeteta pri korištenju TikTok aplikacije.
- Razumijevanje potrebe: Što vaše dijete želi postići sa svojim objavama?
Objavljuje li plesne izazove samo ili s prijateljima? Jesu li objave način dobivanja pažnje? Temelji li vaše dijete osjećaj vlastitog identiteta ili uspjeha na osnovi toga koliko je popularno na TikToku? Postoje li neke nezadovoljene potrebe koje dijete pokušava ispuniti korištenjem aplikacije?
- Povežite se: Budite podrška djetetu pri ponovnom osmišljavanju ciljeva koje želi postići objavama svojih videa u aplikaciji.
Mogu li vaša djeca početi uživati u inovativnom procesu izrade videa u svrhu poticanja vlastite kreativnosti, povezanosti s drugima i originalnosti a ne u svrhu skupljanja lajkova i pratitelja?
- Upoznajte se sa zadanim postavkama sigurnosti i privatnosti.
Postavke na koje treba obratiti pažnju
Aplikacija TikTok u zadanim postavkama je javna. Razgovarajte s djetetom o tome zašto je važno upoznati se s postojećima te odabrati nove postavke privatnosti.
- Zajedno s djetetom odaberite nove postavke privatnosti.
- Profil prebacite na privatno (umjesto javno)
- Otkažite korištenje personaliziranih podataka u aplikaciji
Promijenite sve postavke sigurnosti na ‘Friends’ kako bi ograničili tko može komunicirati s objavama koje se obavljuju
- Promijenite ‘Allow others to find me’ kako se profil ne bi pojavljivao u pretraživanjima
- Omogućite ‘Restricted’ način da biste blokirali sadržaj za odrasle
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.