S obzirom na materijalizam kojim smo okruženi, psihologinja Gabrijela Ištuk predlaže da, ako već niste, ove godine probate s malo drugačijim poklonima. Možete drugima darovati svoje vrijeme, uslugu, lijepu riječ kroz iskazivanje zahvalnosti i kvaliteta koje vidite u bližnjem
Blagdansko razdoblje ispunjeno je božićnim pjesmama, jarkim svjetlima i, naravno, poklonima. Iako darovi u mnogim ljudima izazivaju osjećaj sreće, brojni priznaju da im je adventsko doba godine ispunjeno ogromnom količinom fizičke i emocionalne nelagode.
Brojne studije su potvrdila da veliki broj ljudi osjeća stres i pritisak zbog poklanjanja ili dobivanja poklona. Najrecentniju je objavio Bread Financial o potrošačkim navikama ljubavnih parova. Jedan od tri ispitanih parova je istaknuo da osjećaju pritisak kako moraju potrošiti više novaca nego što žele na partnera, dok je trećina navela da im najveći stres uzrokuje upravo određivanje budžeta za poklone.
Brige oko potrošnje su pritom samo jedni od indikatora stresa tijekom adventskog razdoblja. Nedostatak vremena za kupovinu, gužve u trgovinama, kao i silni drugi zadaci oko pripreme blagdanskog ručka, samo su dodatni pojačivač neugode i razlog za uznemirenost. Kako bismo se lakše nosili s nadolazećim razdobljem, Gabrijela Ištuk, mag. psych., ponudila nam je nekoliko savjeta za što mirnije i manje stresno blagdansko razdoblje.
U startu nam je navela kako za poklone, kao i za većinu drugih stvari, vrijedi ona „priprema je pola posla”.
Stres si uvelike možemo olakšati tako da napišemo popis osoba koje želimo darivati i ideje za poklone koje bi ih usrećile. Na vrijeme krenite u potragu za poklonima i ne ostavljajte sve za zadnje dane, jer tada pritisak samo raste. Motivacija vam može biti pomisao da uživate u druženju s bližnjima umjesto podnošenja gužvi i nervoze ljudi.
Darujte svoje vrijeme, uslugu ili lijepu riječ
Američko udruženje psihologa je još ranije predložilo nekoliko savjete za mirniju blagdansku kupovinu:
- Napravite plan potrošnje
- Krenite ranije u kupovinu, ne ostavljajte sve za zadnji tjedan
- Pridružite se zajedničkim poklonima, ako nemate ideju za vlastiti
- Nemojte se bojati pokloniti rabljene poklone ili proizvode
- Prepoznajte kako se nosite sa stresom i ne dopustite da vas nelagoda i osjećaj dužnosti ili obveze prisiljava na aktivnosti koje ne želite raditi
S obzirom na materijalizam kojim smo okruženi, psihologinja Ištuk također predlaže da, ako već niste, ove godine probate s malo drugačijim poklonima. Možete drugima darovati svoje vrijeme, uslugu, lijepu riječ kroz iskazivanje zahvalnosti i kvaliteta koje vidite u bližnjem. S obzirom na ubrzani životni tempo često ne stižemo pokazati koliko nam je stalo do drugih, a Ištuk vjeruje da bi se većina prije ili kasnije složila da su kvalitetno provedeno vrijeme u zajedništvu i ljubavi vrjedniji od bilo kakvog materijalnog poklona.
Smanjimo očekivanja, kako od sebe, tako i od drugih osoba
Kako bi se lakše pripremili za božićno razdoblje, također je važno da smanjimo očekivanja, kako od sebe, tako i od drugih osoba.
“Vratimo se na ono što je bit blagdana i kad nam je stresno opet se pitajmo što je važnije – da smo svi na okupu ili broj priloga na stolu? Razmislite o idejama kako bi mogli probuditi blagdanski duh u svom domu te ih realizirajte zajedno s članovima obitelji. Ono što meni pada na pamet je odlazak na Advent, sudjelovanje u nekoj humanitarnoj akciji, posjećivanje članova obitelji koje ne vidite često, zajednička izrada kolača, gledanje prigodnih filmova, pjevanje i ples uz Božićne pjesme, ukrašavanje doma i mnoge druge aktivnosti. Uvijek je dobra ideja unaprijed dogovoriti kako želite provesti blagdane tako da se uvaže ideje svih ukućana i kako bi se izbjegle nepotrebne razmirice kojima uvijek nevoljko svjedočimo”, ističe Ištuk te dodaje: „ako vam sama pomisao na prosinac izaziva stres, postavite si prioritete, jer ne morate sve pripremiti niti sve imati“.
Svakoga dana otključaj optimistične izazove koji će učiniti tvoje božićno razdoblje ljepšim.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.