Ne postoji savršen roditelj, niti on djetetu treba, ali mu treba onaj koji u odgoju prepoznaje i svoje propuste, vodi računa i o svojim osjećajima i o osjećajima djeteta, koji potiče samopoštovanje, sigurnost, osjećaj u djetetu da je vrijedno ljubavi. Psihologica u članku otkriva ključne stvari u odgoju.
Odrastanje je pustolovina i za dijete i za roditelje, a roditeljstvo je posebno izazovno u protekle dvije godine, kada smo suočeni sa zahtjevima i prilagodbama pandemijskog doba. Balansiranje između obaveza i svih životnih uloga koje uz roditeljstvo imamo lako može dovesti do kroničnog umora i stresa. Često je rečeno, ali vrlo istinito - roditeljstvo je sasvim sigurno najzahtijevnija životna uloga, a djetetova potreba za neovisnošću izazov je za mnoge roditelje, pogotovo kada su opterećeni životnim problemima.
Odgoj djeteta podrazumijeva toplinu, razumijevanje, ljubav, podršku i ohrabrenje koje roditelj pruža, ali i vodstvo - to je jedna od temeljnih zadaća roditeljstva. Ne postoji savršen roditelj, niti on djetetu treba, ali mu treba onaj koji u odgoju prepoznaje i svoje propuste, vodi računa i o svojim osjećajima i o osjećajima djeteta, koji potiče samopoštovanje, sigurnost, osjećaj u djetetu da je vrijedno ljubavi. Za roditelje mlađe djece često je frustrirajuće i teško izdržati djetetovu negaciju i pobune, što može izazvati sukob. Djeca teže od odraslih kontroliraju svoje osjećaje. No, roditelj ne smije izgubiti iz vida kako je situacija u kojoj se nalazi prilika za izgradnju suradnje i učenja – i za njega, i za dijete. Ponekad je za umirivanje dovoljan zagrljaj, strpljenje i prisutnost roditelja. Kada se dijete smiri važno je i porazgovarati o tome što ga je učinilo uznemirenim.
Emocionalni ispadi kod djece
Kada djeca imaju emocionalne ispade, često je zato što još nisu razvila vještine potrebne za suočavanje s osjećajima poput frustracije, tjeskobe i bijesa. Usmjeravanje djeteta da se nosi s emocijama na zdrav, razvojno prikladan način zahtijeva i strpljenje i vrijeme, a najviše optimizam i vjeru roditelja u djetetove (i svoje) kapacitete. Najsnažniji je autoritet onaj koji je izgrađen na uzajamnom poštovanju i povjerenju, pri čemu je važno njegovati odgojne metode koje djetetu grade samosvijest. Dijete koje osjeti da ga se vidi i kada postupa ispravno, a ne samo kada griješi, sa sigurnošću gleda na svijet, svoje snage i potencijale te gradi optimizam prema životu, što je osnova za pozitivan odgoj i usmjeravanje. Kada je roditelj izgubio kontrolu i primjerice viče na dijete, djetetu ne prenosi željenu poruku, već ono roditeljevu ljutnju osjeća kao odbacivanje, a iz primjera uči da je gubitak kontrole OK.
U roditeljstvu je jedan od najvećih izazova kako ostati smiren. Dobra vijest je da upravo na taj način učimo djecu da ne govore i ne čine stvari koje će kasnije požaliti i tako pružimo model ponašanja koja i kod njih želimo. Kada razmišljamo o situacijama koje dijete frustriraju, vrlo često ćemo više naučiti ako promotrimo svoje ponašanje u trenucima kada dolazi do problema. Djeca ne znaju imenovati i iskazati kako se osjećaju, ali nam to pokazuju kroz svoje reakcije. Roditelj koji ostane miran, izdrži djetetovu buru i pruži mu osjećaj sigurnosti, poručuje mu “sukobi se rješavaju na pozitivan način, suradnjom, a ja sam tu za tebe i kada je tebi teško izdržati sve što osjećaš”. Ako izgubi kontrolu i viče na dijete, sasvim sigurno djetetu ne pokazuje model suočavanja koji želi vidjeti jednog dana vidjeti kod njega, a frustracija na obje strane raste, i udaljava.
Vještina pregovaranja i ostavljanja izbora
Pregovaranje i dobi primjerena mogućnost izbora (npr. crtića ili aktivnosti) djetetu daje željenu slobodu, i pokazuje da ste ga čuli i uvažili. Važna su i su realistična očekivanja roditelja te razvojnih faza i izazova kroz koje dijete prolazi, poštujući djetetove ali i postavljajući svoje granice. Dobro postavljene granice moraju uvažavati potrebe i roditelja i djeteta te omogućavaju i jednome i drugome da dobiju što žele. Roditelj treba biti dosljedan te fokusiran na sam proces odgoja, a ne samo na trenutni rezultat – važno je nagraditi i uloženi napor djeteta. Uvažavanje će s vremenom dovesti do željenih rezultata i zato treba svakodnevno potkrijepiti dobro ponašanje. Djeca vole pohvalu i vjerojatnije će se primjereno ponašati kada vide da im se isplati takvo ponašanje. Postoji mnogo načina kako pohvaliti dijete, ali nisu sve ohrabrujuće riječi jednake - pohvale treba formulirati na način da hvalimo djecu za uloženi trud, odgovornost, predanost, disciplinu, usredotočenost, ustrajnost, suosjećanje, velikodušnost, poštovanje i empatiju. Kada se u nekoj novoj situaciji dijete suoči s neuspjehom, znat će da ga može savladati s više truda i ostaje motivirano pokušati ponovno. Nagrade su također sjajan način da dijete nauči samokontrolu i ustrajnost. To su privilegije koje su zaslužene i šalje djetetu poruku da roditelj uvažava njegove napore. Djeca će uvijek učiniti više zbog nagrade nego što će nešto izbjegavati zbog straha od kazne, ali će izbjegavati nama se povjeriti ako se boje. Ako ih ne naučimo kako smo uvijek tu za njih dok su mali, neće doći k nama ni kada budu stariji.
Što je važno u odgoju?
U odgoju je važno:
- Biti strpljiv
- Razumjeti razvojne faze i zadatke
- Prepoznati djetetove potrebe koje su iza ponašanja
- U razgovoru djetetu davati informacije o očekivanjima, kratko i jasno
- Pregovarati uvažavajući dijete ali postavljajući granice bez prijetnji
- Ignorirati ponašanja koja nisu opasna i štetna, preusmjeriti pažnju djeteta na nešto drugo
- Primjenjivati prirodne i logične posljedice kako bi se poučilo dijete posljedicama njegova ponašanja
- Koristiti pohvale i nagrade
- Naći vrijeme i mjesto za razgovor, onda kada smo smiren i kada je dijete mirno
- Ostati optimističan
- Brinuti i za sebe.
Odgajati djecu i brinuti o njima nije lako i važno je da pritom brinemo i o sebi. Kada smo iscrpljeni, teže uživamo i u onim lijepim stvarima koje roditeljstvo nosi. Svaki se roditelj ponekad osjeća umorno i važno je pronaći i vrijeme i podršku za sebe. Ponekad je dovoljan razgovor s prijateljem, vrijeme za čitanje knjige ili šetnja. Ponekad je potrebna i podrška stručnjaka, koji su danas dostupni besplatno na više mjesta. Raspitajte se u svojoj okolini kako dobiti savjet i pomoć – I roditeljima treba pomoć i podrška.
Ukoliko ste se susreli s izazovima u roditeljstvu i trebate savjet, pišite stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.