U razdoblju adolescencije najvažniji proces jest izgradnja identiteta za koju je neophodno uspostavljanje bliskih odnosa s vršnjacima. Nije neobično da se mladi često suočavaju s osjećajem nesigurnosti i zabrinutošću hoće li ih drugi prihvatiti. Sumnja u sebe karakteristična je briga adolescenata, no dobra je vijest da možemo izgraditi samopouzdanje i samopoštovanje.
U razdoblju adolescencije najvažniji proces postaje izgradnja identiteta za koju je neophodno uspostavljanje bliskih odnosa s vršnjacima, stoga nije neobično da se mladi često suočavaju s osjećajem nesigurnosti i brinu hoće li ih drugi prihvatiti. Potreba za prihvaćanjem i briga što drugi misle blisko je povezana i s time što mislimo sami o sebi.
Slika o sebi ili pojam o sebi odnosi se na to kako sami sebe doživljavamo. Osobe koje izgrade pozitivnu sliku o sebi vjeruju u svoje sposobnosti i misle dobro o sebi, što ih zapravo dovodi do većeg uspjeha, boljih međuljudskih odnosa i većeg zadovoljstva životom. Slika o sebi sastoji se od samopouzdanja i samopoštovanja.
Samopouzdanje se odnosi na našu procjenu toga koliko smo sposobni suočiti se s izazovima i odraditi zadatke, odnosno koliko dobro možemo nešto napraviti. Samopoštovanje je mišljenje koje imamo o samima sebi, koliko vrijedimo.
Samopouzdanje i samopoštovanje se grade od malih nogu u interakciji s drugim ljudima. Osobe koje su drugi često kritizirali, imat će lošiju sliku o sebi. S druge strane, pozitivna iskustva i kvalitetni bliski odnosi ispunjeni ljubavlju i prihvaćanjem dovode do bolje slike o sebi.
Iako mnoga rana iskustva nisu pod našom kontrolom, pozitivno je što za izgradnju slike o sebi nikada nije kasno. Postoji puno načina kako možemo povećati samopouzdanje i samopoštovanje te zavoljeti sebe. U nastavku slijedi nekoliko savjeta koje možete isprobati kako biste razvili veće samopouzdanje i samopoštovanje.
1. Pozitivan popis
Napravi popis svojih vrlina, talenata, osobina koje voliš i na koje si ponosan/a. Zapiši sve što voliš kod sebe i stavi popis na neko vidljivo mjesto ili ga pročitaj kada ti treba mali poticaj. Ponekad je lakše fokusirati se na nešto negativno, stoga nam treba podsjetnik na sve ono što je dobro u nama i čime smo zadovoljni.
2. Pitaj druge
Obrati se nekome do čijeg mišljenja ti je stalo i zamoli ih da ti navedu nekoliko osobina koje vole kod tebe. Ponekad nismo svjesni koliko nas pozitivno drugi doživljavaju, stoga koristi njihov popis kao podsjetnik da smo ponekad previše samokritični te da je u redu usmjeriti se i na ono u čemu smo dobri.
3. Razgovaraj sa sobom kao s prijateljem
Pokušaj osvjestiti kako razgovaraš sam sa sobom. Ukoliko si često govoriš ružne stvari poput ,,Osramotit ću se“ ili ,,Baš sam glup“, zapitaj se bi li ikada nešto slično rekao/la bliskoj osobi? Pokušaj zapisati ohrabrujuće rečenice koje bi rekao/la prijatelju ili što bi ti volio/la čuti u trenucima kada ti je teško.
4. Pokušaj!
Nekad sumnjamo u svoje sposobnosti, a da nismo ni pokušali nešto napraviti. Sjeti se da ne moraš odmah biti dobar/a u nečemu, samo trebaš pokušati. Bilo da se radi o govoru pred velikom grupom, isprobavanju novog sporta ili nečemu trećem, za uspjeh nam ponekad treba samo malo vježbe.
5. Osjeti ponos
Na kraju dana zapiši tri stvari koje si uspješno odradio taj dan i dopusti si osjetiti ponos zbog toga. To mogu biti manje stvari (npr. nasmijavanje prijatelja, davanje uputa nekome tko je zalutao) ili veće (npr. dobivanje pohvale od drugih, odrađivanje velikog zadatka) i dopusti si osjetiti ponos.
6. Najgori scenarij
Kada ne vjerujemo u sebe, vrlo lako predviđamo da će se dogoditi nešto loše. Upitaj se: što je najgore što se može dogoditi i mogu li to preživjeti? Većinom se možemo nositi i s najgorim scenarijem, te se u stvarnosti oni rijetko kada i dogode.
7. Obrati pozornost na druge
Kada sumnjamo u sebe, smatramo da to čine i svi oko nas. Ukoliko predviđaš da će te drugi kritizirati ili samo da će misliti nešto loše o tebi, znaj da drugi ljudi vjerojatno razmišljaju više o sebi i svojim brigama. Iako ti se čini da te netko procjenjuje, možda uopće ne misle o tebi. Sjeti se koliko ti razmišljaš o drugima, a koliko o sebi i ostavi mogućnost da će netko možda misliti i nešto pozitivno.
Za kraj, sjeti se da se samopouzdanje i samopoštovanje mogu mijenjati cijelog života. Ukoliko se sada ne osjećaš sigurno u sebe i zadovoljno, usmjeri se na ono što voliš kod sebe, unaprijedi vještine koje već posjeduješ i radi na izgradnji novih.
O ovoj temi dodatno možete razgovarati sa stručnom suradnicom platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinjom Tijanom Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.