Kada dođu teški dani, optimizam nam pomaže zadržati nadu u bolje sutra, gorivo je naše volje i snage koje nas gura prema cilju, a istovremeno služi i kao čuvar našeg strpljenja i ustrajnosti na tom putu.
Poteškoće s kojima se svakodnevno susrećemo, ponekad nas znaju emocionalno iscrpiti. Najprije epidemija, zatim potresi, a onda i ratna zbivanja. Sve to rezultiralo je porastom osjećaja poput straha, anksioznosti, bespomoćnosti, tuge, frustracije, razočarenja, ljutnje i zabrinutosti, ali i onih stvari na koje ne možemo utjecati, poput cijena. Troškovi života drastično su se povećali zadnjih mjeseci što dovodi do subjektivnog osjećaja nezadovoljstva zbog pada životnog standarda.
Kako zadržati optimizam kad brinemo za budućnost?
Neki od nas bolje se nose s izazovima, nekima je teže, no zasigurno svima dobro dođe savjet više kako preživjeti i sačuvati radost življenja unatoč svemu što nas muči. Možda vam je poznata hijerarhija ljudskih potreba koju je kreirao psiholog Abraham Maslow. Ona kaže da je ljudskoj prirodi najvažnije zadovoljiti egzistencijalne potrebe, a potom se posvetiti “višim” ciljevima poput samorazvoja. Ipak, važno je istaknuti da ni sam Abraham Maslow nigdje ne tvrdi da je upravo taj poredak jedini ispravan. Ljubav bližnjih, lijepa riječ, dobro djelo, zahvalnost na malim stvarima i optimističan pogled na svijet ono su što obogaćuje i čini život ljepšim, bez obzira kakve su financijske mogućnost pojedinca u pozadini.
Posljednjih godina psiholozi su se usredotočili na proučavanje kako sreća, optimizam, nada, zahvalnost i samorazvoj utječu na zadovoljstvo i zaključili kako doista igraju odlučujuću ulogu. Bez obzira na okolnosti, za radost življenja u fokus trebamo staviti upravo razvoj ovih moćnih osobina. Nekim ljudima one su više prirođene, a gotovo svi, ili barem većina nas, može ih razviti i osnažiti.
Kada dođu teški dani, optimizam nam pomaže zadržati nadu u bolje sutra, gorivo je naše volje i snage koje nas gura prema cilju, a istovremeno služi i kao čuvar našeg strpljenja i ustrajnosti na tom putu.
Zahvalnost je onaj prijeko potreban začin života. Zahvalnije osobe puno češće od drugih doživljavaju ugodne osjećaje, rjeđe su anksiozne, depresivne i zabrinute pa puno bolje spavaju, a znamo koliko je san bitan za psihičko i fizičko zdravlje. Puno ljudi smatra kako bi zahvalnost trebala biti posljedica povoljnih životnih okolnosti i sreće, a ona je upravo suprotno, njen uzrok. Sve materijalno što steknemo može učiniti naš život komfornijim, no za istinsku radost življenja potrebno je njegovati ljubav prema sebi, drugima i životu.
Zapitajmo se zašto neki imaju malo, a opet uspijevaju biti sretni?
Trik je u tome da moramo trošiti manje vremena na razmišljanje o onome što nemamo, a provoditi više vremena u osjećaju zahvalnosti na svemu što imamo.
Osobito je važno biti zahvalan na malim stvarima koje prečesto zanemarujemo jer ih podrazumijevamo. Kada kročimo kroz život smatrajući da nam on ništa nije dužan, tek tada otvaramo pravi put ka sreći i zahvalnosti za sve lijepo što smo dobili i što ćemo dobiti od njega na dar.
Kako prakticirati zahvalnost i postati sretniji? Evo par ideja:
- Prvom prilikom prekopajte ladice ili se zaputite do papirnice i nabavite jednu malu lijepu bilježnicu. Svaku večer prije spavanja upišite u nju nekoliko stvari (barem jednu) za koje ste zahvalni toga dana. To ne moraju biti “velike” stvari već sitnice poput činjenice da vam je susjed pridržao vrata od lifta, gospođa na kasi vas je propustila jer ste imali samo dvije sitnice, pronašli ste parking blizu posla, dočekala vas je topla kava… Primijetit ćete kako “fokus na ono što je dobro” stvara u vama neku novu energiju i pokreće jednu puno bolju priču.
- Zahvalnost se može osjećati prema Bogu, ljudima, prirodi i svemiru pa je korisno otići u ''posjet zahvalnosti'' ili napisati “pismo zahvalnosti”. I jedna i druga aktivnost imaju za cilj otvoreno izraziti zahvalnost drugome zbog nečega što je za vas učinio ili i dalje čini. Podijeliti zahvalnost s drugima potiče u nama cijeli raspon ugodnih osjećaja poput sreće, ljubavi, ponosa i bliskosti. Osim toga, uljepšat ćete dan toj osobi i zasigurno ojačati vaš odnos. I u ovom slučaju posrijedi može biti i malena sitnica na kojoj ste toj osobi zahvalni.
Kako biti sretan u teškim i neizvjesnim vremenima?
Biti sretan ne znači imati sve što poželimo, nego znači biti svjestan sveg dobrog što već imamo čak i kad se čini da tog nema puno na popisu. Ona prava, iskonska sreća, koju nam nitko ne može uzeti, nalazi se u nama, a put do nje popločan je zahvalnošću. U vremenima poput ovih kad brinemo za svoju budućnost, važnije je nego ikad biti svjestan da su male stvari ono na što moramo staviti fokus kako bi zadržali optimizam i radost življenja: zahvalnost za sitnice, odnos s drugima, uživanje u trenucima koji će nas ispuniti.
Svježa doza pozitive iz Atlantica
Atlantic Grupa svjesna je izazova s kojima se u ova vremena susrećemo svi, pa tako i njezini zaposlenici, stoga je pokrenula inicijativu Fresh Dose of Positive Energy u sklopu koje donosi podršku i konkretna rješenja za još bolje upravljanje resursima te pomaže potrebitima. Zaposlenici imaju priliku provesti neku od predloženih aktivnosti i prijaviti se za simbolično punjenje humanitarnog fonda kojim će Atlantic pomoći socijalno-ugroženim domaćinstvima ove zime i na taj način donijeti svježu dozu energije u njihova kućanstva. Konkretna pomoć dolazi kroz investiranje u dugoročna rješenja za suzbijanje energetskog siromaštva poput solarnih panela, štednih kućanskih potrepština i edukaciju.
U suradnji s Društvom za oblikovanje održivog razvoja, nastao je i edukativni video koji i vama može pomoći naučiti kako racionalizirati potrošnju u svom domu i ostati u pozitivi na računu:
Zanima te kako se bolje nositi sa svakodnevnim stresom i još lakše prakticirati optimizam i zahvalnost? Pogledaj u videu ovdje.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.