Vjerojatno biste se složili da za osjećaj depresivnosti nije potrebno puno – tek malo lošije vrijeme i pogled na crnu kroniku dovoljni su da si potvrdimo kako „nam je sad u siječnju depresivno”. Još kada tome nadodamo medijske natpise slične ovom u nastavku - „ušli smo u najdepresivniji mjesec u godini” samo si potvrdimo da smo u pravu. No jesmo li? Umjesto da se osjećamo bezvoljno nakon blagdana i očekivanja od novogodišnjih odluka, Gabrijela Ištuk nam savjetuje da zastanemo i promislimo i o optimističnoj perspektivi prvog mjeseca.
Eventualna istraživanja ili studije o depresivnom siječnju zamijenila je reklamna kampanja za ljetovanje iz 2005. tvrtke Sky Travel. U sklopu kampanje izračunat je najdepresivniji dan u godini (engl. „Blue Monday”) uzimajući u izračun sljedeće parametre: vremenske uvjete, financije, motivaciju, vrijeme prošlo od Božića i neuspjeh zbog novogodišnjih odluka. Iako te tvrdnje nisu znanstveno utemeljene, postoje logičnosti zbog kojih većina populacije ne osporava činjenicu da se siječanj proziva depresivnim mjesecom, a treći ponedjeljak siječnja plavim ponedjeljkom.
Pitamo vas, zašto siječanj ne bi bio sretan? – mjesec je kao i svaki drugi, napunili smo se dobrom energijom družeći se s bližnjima, posebno onima koji žive daleko, uživali smo, odmarali i puni nekog entuzijazma ulazimo u 2024. godinu nastavljajući s ciljevima rasta i dobrobiti za sebe i svoje najvažnije. Iskoristili smo zeleno svjetlo od roditelja za duže izlaske, otputovali s djevojkom na dugo željenu destinaciju, imali odličan provod za novu s ekipom i drugo. Iako nam se nameće negativna percepcija siječnja, fokus stavimo na davanje optimističnog predznaka i promjenu stajališta.
Kako da konkretno ubacimo malo više boje u nametnuto sivilo siječnja?
Iskoristite siječanj i napravite dubinsku inventuru svoga života u protekloj godini. Umjesto opterećivanja konkretnim i detaljnim novogodišnjim odlukama (iako iste pozdravljamo i smatramo poželjnima), možemo se usmjeriti i na promjenu stajališta prema sebi i životu. Razmislite o svemu onome lošem što se dogodilo u protekloj godini i izvučene pouke negdje arhivirajte, a ono loše bacite u zaborav. Usmjerite se na lijepe uspomene i sjećanja kojima se uvijek možete vraćati.
Gledajte na novu godinu kao na novi početak. Zamislite 2024. godinu kao knjigu s praznim stranicama koja čeka da ju ispišete svojim doživljajima i spoznajama, dan po dan.
Kada vam automatski dođu negativne misli, osvijestite ih i pustite da prođu govoreći sami sebi optimistične stvari. Misli „ne idu mi odluke, posustajem već nakon tri dana” zamijenite ovim motivacijskim porukama „svaki početak je izazovan, nitko nije rekao da će biti lako, ali ne odustajem”.
Važno se motivirati - ne jednokratno, već u svakom novom koraku i izazovu. Možemo reći da je u postizanju samoostvarenja važan svaki zarez. Što god vam se događa u životu, uvijek možete pronaći nešto dobro. I to dobro će vas gurati prema naprijed.
Budite više prisutni u trenutku. Kada ste s djecom, pokušajte biti prisutni s njima u potpunosti, ne razmišljajući što ćete kuhati ili koji ćete film gledati kad odu na spavanje. U tome vam mogu pomoći vježbe usredotočene svjesnosti.
Bit će vam puno ljepši siječanj ako uložite malo truda u to. Svaki dan u 2024. godini, pa tako i svaki dan siječnja, prilika je za optimizam, novi početak i da taj dan učinimo nešto dobro jedni drugima, odmorimo se, uživamo u dobrom društvu ili u miru sa samima sobom, isprobamo nešto novo, radimo stvari za koje nemamo vremena. Želimo vam da siječanj ne provedete u „bedu” doslovno i metaforički, već da budete optimistični i dobro.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, možete se javiti stručnoj suradnici platforme Budi DOBRO. Budi CE., psihologinji Tijani Debelić putem rubrike Dobro je pitati.
Pitanje možete postaviti posve anonimno kroz formular, u bilo koje doba dana, a odgovor psihologinje potražite petkom u istoj rubrici.
Pročitajte što je sve dobro znati da bismo se osjećali dobro.