Zašto je važno biti tu kad netko proživljava teške trenutke?
Kako biti tu za osobu koja je dobila tešku dijagnozu? Kako proći kroz jednu takvu borbu i preživjeti ju?
Rak dojke jedan je od najčešćih uzroka smrti kod mnogih žena diljem svijeta, a loša dijagnoza mijenja život iz temelja, stvara u nama osjećaje poput tuge, bijesa, nemoći, gubitka kontrole i neizvjesnosti.
U razgovoru psihologinje Tijane Debelić i Marine Hasije, sugovornice koja je uspješno preboljela rak dojke, i njezina brata Vladimira, koji je Marini tijekom borbe protiv ove maligne bolesti bio najveća podrška, saznajte kako biti tu za one bliske vama koji se možda jednom nađu u istoj situaciji.
Marina kaže da joj je u procesu najveću snagu davala prisutnost bližnjih, njihova podrška, činjenica da su TU, da nije sama.
Kaže kako se među ženama koje su bile same po pretragama i bolnicama osjećala privilegirano jer je uz sebe imala četu ljudi, a kad joj je bilo bolje, potražila je i stručnu psihološku pomoć, a potom se trudila nastaviti sa svim aktivnostima, izlascima i druženjima.
„Svi su oni bili divni i sve su radili u najboljoj namjeri. Brižnost je divna, ali oboljelog ponekad guši. Najbolje je komunicirati otvoreno kad vam je potrebna samoća, kad se želite družiti kao da je sve u redu i ne spominjati dijagnozu, a kad želite baš razgovarati o bolesti i svemu što vas muči. Bližnjima je isto teško i ponekad ne znaju kako se postaviti pa je najbolje otvoreno se izjasniti.“ – podijelila je Marina.
Marinin brat Vladimir kaže kako se uvijek trudio ostati normalan, ne ponašati se kao da je bolesna, dopuštajući joj da sama procijeni što želi i što u datom trenutku može. „Pazite na sebe jednako kao i na one na koje pazite, osvijestite da i vi patite, da vam je teško i da trebate pomoć i podršku. Pronađite one koji mogu biti tu za vas kako bi vi mogli biti tu za one kojima je to najpotrebnije.“ – savjetuje Vladimir.
Prijavi se na newsletter
Pridruži nam se i svježu dozu optimizma šaljemo ti ravno u inbox!